L`News > Редакційна пошта > Хвостаті гості

Хвостаті гості

До «Ладижин Новини» надійшов лист в редакцію від місцевої жительки Світлани, котра розповіла про «хвостату» гостю на своєму порозі.

"Наприкінці вересня зі мною біля власного будинку трапилася прикра подія. Вийшовши на поріг я помітила, що килимок, на якому ми завжди знімаємо взуття, якось дивно лежить. Я вирішила його розправити, але тільки-но зігнулася, як з-під килимка виповзла змія. Звісно, я злякалася. Та не за себе. В мене діти, і вони зазвичай вибігають з будинку та наосліп взуваються. Одразу уявила собі, як вони босоніж заскакують на килимок. Якби я не зігнала цю змію, хто зна, що могло б трапитися.

Хочу застерегти ладижинців, що цього року в околицях міста чимало змій. Зараз саме така пора, коли вони шукають тепла, і підповзають ближче до будинків. Будьте уважні". 
Пані Світлана

Чим відрізняються вуж, гадюка та мідянка

Головне управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області нагадує, що в Україні водиться 11 видів змій, але з них тільки три є отруйними. Йдеться про гадюку звичайну, гадюку Нікольського і гадюку степову. Змії в нашій країні активні з квітня до жовтня, найбільше шансів зустріти їх у квітні-травні, під час шлюбного періоду. Другий пік – у вересні-жовтні.

У нашій області мешкають вуж звичайний, вуж водяний, мідянка та гадюка. З них отруйною є лише лиш гадюка, проте вкусити може й вуж. 

Зі слів герпетолога та доктора біологічних наук Віктора Гассо, відрізнити вужа від гадюки не складно.
Гадюка звичайна
Гадюка звичайна
«Для гадюк нашого регіону характерний візерунок у вигляді зигзагу темного кольору. Гадюка має повнувате тіло невеликих розмірів. Якщо ви бачите змію більшу за пів метра, то швидше за все гадюкою бути вона не може. Знову ж, якщо ви бачите змію на березі річки, то це швидше за все водяний вуж. Він має струнке тіло та більш різноманітний візерунок. Характерна ознака вужа – візерунок у вигляді шахівниці, звідки і походить його друга назва "шаховий вуж". Разом із цим, у водяного вужа немає традиційних помаранчевих плям на голові, що часто плутає людей», – розповів Віктор Гассо.
Водяний вуж
Що стосується мідянки, вона теж не отруйна. Вона належить до сімейства вужоподібних і роду мідянок. Довжина її тулуба не перевищує 70 см, але сили вистачає на те, щоб легко ловити дрібних гризунів і навіть деяких змій.

Мідянка відрізняється від гадюки за кількома ознаками:
  • її голова пласкої форми і практично поєднана з тілом, на відміну від чіткого розподілу цих частин у гадюки;
  • щитки на голові великого розміру, а у гадюки маленькі;
  • поверхня лусочок гладка і блищить, тоді як у гадюки вона нерівна;
  • зіниця у неї круглої форми, в противагу вертикальному в отруйної змії;
  • відсутні зуби, по яких стікає отрута, тоді як у гадюки вони є.
Мідянка — неотруйна змія, що обумовлено будовою її щелепи та особливостями організму. Всі повір’я, пов’язані з нею, що виникли через те, що її плутали з небезпечної гадюкою. Але після її укусу залишається неприємне відчуття печіння або свербежу. 
Мідянка
Що робити, коли вкусила отруйна змія

Укус змії має важкі прояви та серйозні наслідки. Особливо тяжко переносять їх діти, літні люди й особи зі схильністю до алергічних реакцій та зниженим імунітетом.

Отрута гадюки справляє гемолітичну дію (спричиняє руйнування червоних кров’яних тілець крові) на людський організм. Після укусу на ураженому місці з’являється болючий набряк із множинними дрібними крововиливами — геморагіями. Отрута швидко вражає життєво важливі системи організму людини: настає загальна слабкість, тиск сильно знижується, виникають головний біль, задишка, запаморочення, поширений набряк тканин і запалення лімфатичних вузлів.

У разі укусу намагайтесь якнайшвидше потрапити до лікаря. Лише професійний медик зможе надати необхідну допомогу. Проте пам’ятайте, що навіть без медичного лікування укус гадюки надзвичайно рідко призводить до смерті.

Домедична допомога:
  • менше рухайтесь;
  • пийте багато води;
  • за можливості прийміть 1–2 таблетки ліків проти алергії;
  • не намагайтесь обробляти рану додатково;
  • не треба висмоктувати отруту — таким чином збільшується імовірність додаткового зараження, до того ж це може спровокувати алергічну реакцію та набряк верхніх дихальних шляхів;
  • не накладайте джгут на травму;
  • не припікайте рану;
  • не вживайте алкоголь.



Повернутись