L`News > ІНТЕРВ’Ю > Що можна виростити на двох сотках городу?

Що можна виростити на двох сотках городу?

З кожним роком у городників все більше нарікань на врожаї та все більше спокуси перейти на покупні овочі – так простіше і дешевше. Легше придбати все на базарі чи в супермаркеті, ніж від весни до осені гнути спину на плантаціях городів без гарантій достатньо запастися своїми овочами на зиму. То чи варто садити взагалі? Варто – переконана ладижанка Олена Кондратюк, і для цього зовсім не потрібно обробляти «гектари» землі. 

Земельний наділ родини Кондратюків у дачно-садовому товаристві «Протон» разом з будиночком займає три сотки. Самого городу – не більше двох соток. Але на ньому господиня примудряється виростити все необхідне для великої родини. І навіть більше.

– Лєна, що саме ви вирощуєте у себе на городі?
– Помідори, огірки, буряки, моркву, горох, кріп, петрушку, цибулю, часник, кабачки, полуниці, смородину, малину, ожину, минулого року мали вже перші плоди з яблуньок. Також ростуть у нас квіти.

– І все на двох сотках і всього вистачає до нового урожаю?!
– Так, овочів у магазині ми не купуємо. Все своє.

– Мабуть, маєте якісь секрети вирощування?
– Головний секрет – це робити все з любов’ю. Рослина, як і людина, любить догляд і вчасну турботу.

– Зараз у вас вже щось росте?
– З осені посаджені цибуля, часник, квасок, петрушка. З кваску скоро буде борщ, сходить часник і цибуля.  Вже ось тепер закрили вологу. Як прогріється земля, найперше сіятиму моркву.

Останніми роками вона погано сходить. Як ви її сієте, які сорти обираєте?
– Насіння моркви замотую у тканину і – на штик у землю. Прикопую на 12 днів, щоб виходили ефірні олії. Тоді вона швидше і краще сходить. Сію, при стабільній температурі в межах 15 градусів. Найкращі, як на мене, сорти Шантане і Королева осені, це середньопізній і пізній сорти, які добре родять і зберігаються. 

– Що за морквою?
– Цибуля на перо. Беру "корчуху", вона дає багато тоненької соковитої зелені – саме те, що треба на салати. Ярий часник: потрібне хороше насіння, не дрібнесеньке і не брати серединку. Щодо сортів, то мені подобається Любаша. Горох теж вже можна сіяти, його чим раніше кинути у вологу землю, тим краще.
 
– Які сорти берете огірків? Помідорів?
– Хороші огірки Ануйка і Роднічок. Ці сорти популярні в Ладижині. Помідори висаджую теж кількох сортів. Волове серце – вони м’ясисті, смачні на салати, Ріо-Гранде і польські Інкас добре підходять для закрутки. Розсаду купую, бо всі спроби виростити вдома були невдалими: де б не поклала, кіт знайде і з’їсть. 

– На городі у себе використовуєте агроволокно?
– Минулого року вкривала кабачки й огірки. Відкрила, коли вже не стало приморозків, якраз почали підійматися перші сходи. Нічого не померзло, все вродило.

– Для підживлення городини, захисту від шкідників застосовуєте хімію?
– З осені вносимо сухий перегній (на основі коров’ячого навозу), минулого року купували у селі, мішок коштував 30 гривень. Підживлюю рослини попелом – навесні, перед дощем. Інколи, коли все вже пішли в ріст – селітрою. Бур’яни виполюються. А від шкідників інколи ефективне господарське мило, іноді допомагають аптечні препарати. Але коли шкідників багато, їх важко позбутися, хоч чим обробляй.

– А картопля? Їй місце теж знаходиться?
– Ні. Картопля потребує великої площі. Попередні роки вирощували її у Ладижинських хуторах, там у мами город. Цього року не будемо. Ми з чоловіком по роботах, а на картоплю потрібно багато часу і затрат. Так що в цьому році вперше будемо купувати. 

– Отже, на двох сотках у вас: город, сад і квітник. Квіти які?
– Троянди, гладіолуси, чорнобривці, багато лілій, зараз тюльпани посходили.

– Маленький рай! Ви всією родиною його підтримуєте чи все, як часто буває, на одних жіночих плечах?
– Усі разом! У нас дві доньки та син. Усі із задоволенням трудяться, потім готуємо шашлик. 

– Отже, город – це не лише все своє, без хімії, а й спосіб зміцнити сім’ю?
– Однозначно. Спільна робота об’єднує і зближує, тримає тих, хто працює,  у робочому, позитивному тонусі. Я – за город. 
Спілкувалася Оксана ГАЙСИН



Повернутись