L`News > ТОП / ІНТЕРВ’Ю > Сезон полуниці запізнився на 2-3 тижні, та незабаром ягода подешевшає, – Андрій Ліневич

Сезон полуниці запізнився на 2-3 тижні, та незабаром ягода подешевшає, – Андрій Ліневич

Сезон соковитої полуниці офіційно розпочато. Цьогоріч ще незрозуміла ситуація з ціновою політикою та врожаєм цих смачнющих ягід, бо погода лякає, а дощі часом заливають до гниття. Як вберегти смачні дарунки природи від поганих погодних умов, як вирощувати та доглядати за ними та на що варто звертати увагу при вирощуванні,  –  читачам Л'Новин розповідає ладижинський полуничник Андрій Ліневич. 

– Почнімо з того, коли ви почали займатися вирощуванням полуниці?

– У 2015 році восени. Мабуть, батьки прищепили любов до землі, бо працювали на ділянках ще з дитинства. Розпочав з 630 кущів, що займали площу півтори сотки. Зараз маю близько 6 соток. Планую на осінь засадити нові плантації. Колись мав ще ожину, проте з нею більше мороки, та і не користується вона такою популярністю, як полуниця. Хочу посадити малину замість ожини. Та це лише плани.

– Як відчуваєте, буде цьогорічний урожай кращий проти минулого року? Можливо, через погодні умови полуниці буде менше?

– Погода вплинула на саму полуницю на її зав’язь. Зараз йде хвиля «кривої» ягоди. Що це означає: вона солодша, може мати форму не конусоподібну, а у формі зірки чи метелика. На смак це добре, але полуниця не матиме товарного вигляду, тому ціна може бути нижчою.

– Як правильно садити полуницю, адже вона з часом розростається і потрібно її розсаджувати

– Пересаджувати та насаджувати нові кущі потрібно раз на рік. Якщо ви посадили полуницю у серпні, або при пізній посадці у вересні-жовтні, то весною буде повноцінний урожай. Весною полуниця пустить «вусики», і тоді можете пересаджувати ці вусики в стакан на наступний урожай. Як тільки коріння зав’є весь стакан можете сміливо на осінь висаджувати у ґрунт. А старі кущі можете викинути, адже це загрожує величині полуниці.  Також кущі можуть хворіти з'являтимуться нові «ріжки», тобто нові гілки які будуть родити, і вони не дадуть такого врожаю, який може принести  молодий кущ. Наприклад, ягода буде не 30 грамів, а 20.

– Які використовуєте секрети догляду за полуницею?

– Взагалі догляд починається ранньою весною та закінчується пізньою осінню. Потрібно слідкувати за вологою: все це робиться руками, адже зверху може бути мокра земля, а до коренів волога так і не потрапить.   Є звісно прилад для вимірювання вологи – вологомір, який коштує приблизно 1,5 000 гривень. Проте і він може помилятись, а руки – ні.

– Як правильно підживлювати рослину?

– Я вже займаюся полуницею 6 років, і досі вчусь. Якщо говорити за масштаби для дачників, то підгодовування не обов’язкове. А якщо територія більша ніж звичайна ділянка, то потрібні звичайні мінеральні добрива. Проте, якщо хочете підживити для себе, то можете скористатись біогумусом чи витяжкою з нього. Не раджу підживлювати курячим послідом, адже там є гельмінти, то ж можна підхопити аскариди.

– Чула також що використовують агроволокно чи плівку для рядків?

– Зазвичай з агроволокна всі починають. Проте спочатку я нічого не стелив і мучився з бур’яном, доки не настелив агроволокно. Потім я відмовився і від нього. У нас інший клімат, у нас багато дощів і тому якщо використовувати агроволокно, то ягода буде гнити. Нам підходить лише спеціальна чорна плівка для високих грядок.

– Коли найкраще збирати полуницю?

– Наприклад на півдні ягоди збирають з 5 ранку, коли ще не має спеки. Це добре, коли ягода ще прохолодна і її можна легше транспортувати. А якщо я збираю її о 14 годині теплу, то її бажано охолодити. І оскільки я її в той же день віддаю, то моя ягода є найкращим варіантом. Адже вона свіжа. 

– Якщо полуниця не свіжа, то чи є небезпека отруїтись?

– Насправді ні. Але ви ж розумієте, якщо вона не свіжа, то не буде блиску, буде матова ягода. Вона втрачає аромат, смак та пружність.

– Чи є суттєва різниця у сортах, величині ягоди та кольорі? Яким чином це впливає на ягоду?

– Суттєвої різниці нема і я загалом не зациклююсь на них. Але сам маю 12 сортів. Є ранні сорти, звичайні та пізні. Є з кислинкою, або просто солодка. Якщо говорити за ранні, то можуть бути приморозки, і можна залишитись без урожаю. В мене було таке два роки, що я нічого не продав.

– Зараз майже середина червня, а ціна на полуницю трохи висока – приблизно 100 гривеньЧим це зумовлено, і коли очікувати зниження цін на цю ягоду?

– Почнімо з Півдня. Там починається ціна з 250 гривень, коли ранні ягоди достигають. Купити її скажімо гуртом і привести сюди, вона ж втратить товарний вигляд. У нас теж зависока ціна, як на цей період. Проте це обґрунтовано: були сильні дощі, і досі проливають, весна пізня, не вистачало тепла, тому полуничний сезон розпочався із запізненням десь на 2-3 тижні. Якщо у великого фермера багато кущів і йде дощ, то він запускає  хімічну протигрибкову обробку, щоб не було сірої гнилі. Менші фермери – такі як я,  намагаються уникати таких обробок, щоб отримати екологічну ягоду, а це дорога процедура.

– У випадку, коли купили на ринку ягоду, надміру оброблену хімікатами, та отримали отруєння, до кого висувати претензії?

– У нас, на жаль, немає жодних служб, які б могли відстежувати наявність шкідливих речовин у ягоді, чи навіть у кавунах вміст нітратів. Полуницю ж не так просто зустріти з перевищеним вмістом шкідливих речовин, адже її добрива мають велику ціну, тому дехто навіть економить. Моя ціль задовольнити якістю, адже в мене беруть і вагітні, і діти.

– Чи є у вас постійні клієнти?

– Так. Я ще навіть нікуди не кидав інформації про полуницю, а дзвінки вже сиплються, і питають не за кілограм, а за ящики.
 
– Якщо збільшите територію полуничника, чи не плануєте набирати персонал?

– Поки що про це не задумувався, адже даємо раду з дружиною. Я звик відповідати лише за свою роботу. Важче буде з персоналом, бо є багато тонкощів. Але на наступний рік, коли площа суттєво збільшиться, то я буду змушений набирати працівників.

– Скільки взагалі треба набити ґуль, щоб з’ясувати основні принципи такої роботи?

– Загалом 2-3 роки. Потім ти знаєш свої помилки. І працюєш, як налагоджений механізм. От, наприклад, лише зараз розумію, що 4 сортів полуниці цілком достатньо, щоб пропонувати від солодкої до кисло-солодкої. Так їх не два, адже смакові рецептори у людей різні, і кожен шукає потрібний баланс. Проте є й "ґулі" які не сходять досі – це хронічні болі у попереку. Постійно страждаю від таких недуг.

– А чи може така робота стати основною?

– Так. Щоправда, п’ятірку років вам доведеться гарно попрацювати. Адже хороше ім’я здобувається завдяки якісній роботі. 

Спілкувалась Каріна Галба



Повернутись