L`News > Бюджет / Економіка / Гроші / ТОП > Чому доставка газу подорожчала і як платити менше, – пояснення ГазПравди

Чому доставка газу подорожчала і як платити менше, – пояснення ГазПравди

Ладижинців, котрі отримали січневі платіжки за газ цікавить, як встановлюється плата за розподіл (доставку) газу, чому змінилися тарифи, як зменшити платіжки та чи можна взагалі не платити за доставку газу? Роз’яснення основних нюансів у сфері розподілу газу підготував консультаційний центр для населення ГазПравда.

Чому платіжка зросла, якщо споживання газу не змінилося?

Зростання плати за розподіл газу пов’язано із затвердженням нових тарифів на послугу з 1 січня 2022 року.

В середньому по Україні доставка (розподіл) газу подорожчала на 3,9%. Але для кожного окремого облгазу розмір тарифу визначається окремо: він залежить від регіону, кількості споживачів і розміру витрат для сталого функціонування газорозподільних систем. Для споживачів Вінницягаз тариф з 1 січня 2022 року становить 2,11 грн за м3 (з ПДВ), що на 9 копійок більше проти вартості послуги у році, що минув.

Згідно з чинним законодавством, тарифи на послуги розподілу природного газу на наступний рік затверджуються НКРЕКП щорічно в кінці року, зазвичай у грудні.

Чому для розрахунку плати за розподіл газу враховано більше кубів газу, аніж фактично використано за газовий рік?

Сума в платіжці за розподіл газу залежить від об’ємів спожитого палива. За основу береться об’єм використаного палива за попередній період (на 2022 рік це період з 1 жовтня 2020 року по 30 вересня 2021 року), який ділиться на 12 і множиться на тариф місцевого Оператора ГРМ.

Проте є мінімальні обсяги споживання, визначені пунктом 2 глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494:
- 39 кубометрів - для об’єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується тільки для приготування їжі;
- 126 кубометрів - для об’єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується для підігріву води та приготування їжі;
- 314 кубометрів - для об’єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується комплексно, у тому числі для опалення, або об’єкта споживача, що не є побутовим.

Отже, навіть якщо ви споживаєте менше, вам нараховуватимуть ці мінімальні обсяги.

Група споживання споживача газу визначається на момент укладання договору (в залежності від підключених газових пристроїв: газова плита, газовий котел, водонагрівач) та прописується в договорі на розподіл газу.

Наприклад, якщо у договорі зазначена група споживання, відповідно до якої газ використовується комплексно, у тому числі для опалення, тобто підключено газовий котел, то мінімальний об’єм газу за рік, який береться для розрахунку плати за розподіл становить 314 кубометрів.

Як не переплачувати за розподіл газу?

Якщо споживач не користується газовим котлом, тоді йому варто звернутись до свого Оператора ГРМ із заявою про відключення газового котла, та змінити категорію споживання у договорі про розподіл газу (наприклад на «для об’єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується тільки для приготування їжі»).

Проте слід звернути увагу, що зміна групи споживання вплине на нарахування за розподіл лише на майбутні періоди (тобто, з 1 січня наступного року). Розраховані об’єми за минулий період залишаться на рівні діючої на той період групи споживання.

Хто може не платити за розподіл газу?

Плата за розподіл газу не нараховується лише тим домогосподарствам, яким офіційно було припинено постачання (розподіл) газу, що підтверджується відповідним Актом припинення газопостачання.

Звертаємо увагу, газопостачання має бути не просто припинено (опломбовано), а також має бути розірвано договір з розподілу газу.
Якщо споживач не бажає сплачувати за розподіл газу, йому необхідно звернутись до свого Оператора ГРМ, і написати заяву про припинення постачання (розподілу) газу з розірванням договору про розподіл газу. Але в разі необхідності відновлення газопостачання доведеться здійснити оплату за його підключення.



Повернутись