L`News > ТОП > Ладижин за промисловими викидами випереджає Вінницю

Ладижин за промисловими викидами випереджає Вінницю

Ладижин – один з лідерів в області за викидами від сезонного спалювання листя, а за рівнем промислових викидів на 3% випереджає Вінницю. Про це йдеться в Екологічному рейтингу областей України-2022, який вп’яте підготувала редакція видання Фокус

Приватна станція моніторингу рівня забруднення повітря дрібнодисперсним пилом, що встановлена в місті Ладижин Гайсинського району, видавала небезпечно високі показники в жовтні-листопаді 2021 року. Найімовірніше, джерело такого забруднення восени – сезонне спалювання листя. Йдеться про дуже небезпечне явище. Температура горіння листя відносно низька, тому шкідливі речовини лишаються в нижніх шарах атмосфери, ними дихають люди поруч. Рівень викидів дуже високий, бо в цьому випадку відсутня жодна фільтрація, фактично відбувається отруєння людей. Особливо небезпечним екологи вважають спалювання листя дерев поблизу автомобільних доріг.

Щодо промислових викидів, у виданні зазначають: «Взагалі жителям Ладижина не позаздриш. Частка цього міста в загальному об’ємі шкідливих атмосферних видів області складає понад 75%, адже там розташовано близько 200 промислових підприємств. Для порівняння, частка обласного центру, Вінниці, менша за 3%».

­Рейтинг Фокусу побудовано на офіційних даних, опублікованих держустановами: Держстатом, Держводагентством, Національним інститутом раку. Статистичні звіти традиційно запізнюються, тому ми змушені оперувати цифрами за 2020 рік.

Для оцінки екологічної ситуації в регіонах Фокус обрав шість критеріїв. За кожним із них вивели середнє значення по країні, з ним порівнювали ситуацію в кожній області. Усі бали вираховувалися, виходячи з цього показника: середнє значення – 0 балів. Якщо ситуація в регіоні виявилася гіршою, ніж загалом по країні, нараховувалися бали з від’ємними значеннями, якщо кращою – з додатними.
Максимальні 5 балів та мінімальні -5 балів можна було отримати за такі показники: кількість викидів в атмосферу від стаціонарних та пересувних джерел забруднення; утворення відходів І–ІІІ класів небезпеки (це, наприклад, батарейки та ртутні прилади); обсяг забруднених стічних вод; кількість захворювань на злоякісні новоутворення.

За п’ятибальною шкалою (від -2,5 до 2,5) оцінювалися такі показники: зростання/зниження викидів в атмосферу від пересувних джерел забруднення на одну особу; утворення відходів у цілому (I–IV класів небезпеки). Наприкінці кількість набраних кожною областю балів підсумовували й визначали лідерів та аутсайдерів рейтингу.

Всі дані у підсумку внесли у порівняльну таблицю (дивіться у матеріалі нижче - у додаткових медіа).

У цьогорічному рейтингу ввели новий показник: зростання/зниження викидів в атмосферу від пересувних джерел забруднення на одну особу. І аналіз структури викидів свідчить, що в багатьох областях автомобілі більше забруднюють повітря, ніж підприємства, в Києві – майже в сім разів. Також  цей критерій демонструє, як пандемія коронавірусу допомогла довкіллю: у більшості областей автомобільні викиди зменшились.

Рейтинг створений із двох частин: аналізу статистики й довідок про кожну область України, які допомогли підготувати екологи, що знаються на місцевих проблемах. Ці проблеми хронічні: незадовільне поводження з відходами, зокрема з агрохімікатами, забруднення повітря та водойм.



Повернутись