L`News > ЛАДИЖИН / ТОП / ВІДЕО-НОВИНИ / Культура > Козацький довбиш з’явиться в Ладижинському гаю

Козацький довбиш з’явиться в Ладижинському гаю

Дерев’яну скульптуру довбиша, козацького барабанщика, виготовляє Сергій Стеблюк на IV міжнародному фестивалі скульптури «Ладижинський гай – 2022».

Майстер каже, що задумка створити подібну скульптуру, з’явилася в нього вже давно. А в Ладижині він нарешті отримав можливість реалізувати свої прагнення. Скульптура – складана, і працювати над нею доводиться застосовуючи всі свої навички. Зараз скульптор вже відійшов від початкового ескізу і працює так, як «підкаже деревина».



Довідка:

Козацькі барабани – тулумбаси або литаври – широко застосовувалися січовиками під час походів.

Ударами в литаври сигналізували про небезпеку, спеціальними умовними сигналами під час бою передавали накази по війську, кошу і т. п. По - друге, литаври виконували безпосередню функцію ударного музичного інструмента в полковій музиці Війська Запорозького, акомпануючи козацьку похідну музику. По - третє, для козацтва литаври були священною річчю. Вони входили до клейнодів Запорозької Січі, традиційно литаври зображалися на полкових печатках, значках кошів, полкових знаменах та прапорах.  Тулумбаси зберігалися разом з іншими клейнодами - прапорами, бунчуками і знаменами в спеціально відведеному приміщенні, часто в будівлі, де жив полковник, а іноді в церкві.

Коли починався бій, литаврщик (довбиш) починав бити в литаври і поки їх було чути - бій проходив нормально, козаки воювали. Коли литаври замовкали - починалася тривога «що таке? Може ми відступаємо? Може нас оточили?» - нема зв'язку . Тому, коли довбиша при литаврах убивала куля, або ядро, а кругом був бій і його могло зачепити, хоча охороняли його два чоловіки, то в старовинних літописах написано, що «тоді той, хто стояв поруч, хапав палиці і далі з усіх сил гатив в тулумбас», - щоб бій не припинявся і не було паніки.



Повернутись