L`News > ЛАДИЖИН / PROZORRO > Влада Ладижина не планує залучати громадськість до обговорення бюджету

Влада Ладижина не планує залучати громадськість до обговорення бюджету

Виконком Ладижинської міської ради своїм рішенням № 279 від 28.08.2019 р. затвердив «Бюджетний регламент проходження бюджетного процесу міського бюджету м. Ладижин». В документі є посилання на наказ Мінфіну № 228 , де в п. 14 Додатку 2  йдеться про залучення громадськості до процесу складання проекту місцевого бюджету. Але в ладижинському регламенті вищезгаданий пункт Наказу Мінфіну відсутній. 

Вітчизняні експерти не вбачають в цьому порушення, бо наказ Мінфіну має рекомендаційний характер. Але є і Закон України про місцеве самоврядування, котрий вимагає взаємодії влади та громади у розв’язанні окремих питань.

Віталій Загайний, голова правління Центр Громадянських Ініціатив ЦЕГРІН:

– Такий факт (відсутності в бюджетному регламенті пункту про залучення громади – прим. ред.), на мою думку, не є порушенням законодавства, адже наказ Мінфіну носить рекомендаційний характер для органів місцевого самоврядування. Швидше це вказує на неготовність міської влади до відкритого обговорення бюджетного процесу. 

Щодо правових підстав участі громадян у бюджетному процесі варто посилатися на ЗУ Про місцеве самоврядування в Україні та, при наявності, на Статут територіальної громади. Згаданий закон передбачає доступ громадян до засідань постійних депутатських комісій, у тому числі бюджетної, доступ громадян на засідання виконавчого комітету та пленарні засідання ради. 

Апелювати до статуту Ладижинської територіальної громади ми не можемо, тому що його в природі не існує (як і міської системи електронних петицій, яка ефективно працює у більшості міст Вінниччини). У квітні 2017 року були кволі спроби обговорення проекту Статуту громади на сайті Ладижинської міської ради. Але згодом проект з сайту зник.


Микола Орлов, засновник Аналітичного центру розвитку міста «ЗЕОН», експерт Партнерства «За прозорі місцеві бюджети»:

– Методичні рекомендації – це в першу чергу РЕКОМЕНДАЦІЇ, тому можуть бути враховані як типовий алгоритм до дій, але не несуть в собі наказової форми. Водночас є прямі норми законодавства які зобов’язують органи місцевого самоврядування до залучення громадськості, наприклад при обговоренні містобудівної документації чи місцевих податків і зборів. От їх непроведення є порушенням яке несе за собою наслідки. 

Водночас в регіонах України громадські активісти активно лобіюють прийняття різного роду положень, порядків проведення публічних консультацій, консультацій із громадськістю, громадських слухань чи обговорень. Коли вони стають актом місцевого значення, то є теж обов’язкові до виконання. 

За принципом публічності вже понад 5 років співпрацює влада Скадовська з 20-тисячною громадою міста. Як розповіла кореспонденту Ладижин News Регіональна координаторка  Всеукраїнської  Ініціативи «Активна Громада» м. Скадовськ Пономаренко Валентина, обговорення міського бюджету 5 років тому ініціювала влада міста. Оголошення про проведення громадських слухань щодо проекту міського бюджету на наступний рік регулярно розміщується на сайті міськради та в місцевих ЗМІ. На слухання щоразу приходять близько 300 місцевих жителів. До речі, Скадовськ, як і Ладижин, ще не створив ОТГ.

Нагадаємо, 15 вересня в парламент поданий перший проект закону про держбюджет на 2020 рік. Пише Українська Правда. Після ухвалення держбюджету місцеві органи самоврядування розроблятимуть проекти місцевих бюджетів на 2020 рік. 
Бюджет Ладижина на 2019 рік становив понад 354,7 млн грн.



Повернутись