L`News > Бюджет / Економіка / Гроші > Як студенту повернути частину коштів за навчання

Як студенту повернути частину коштів за навчання

В Україні вже 10 років існує податкова знижка на навчання, за допомогою якої можна повернути частину коштів, що були витрачені студентами-контрактниками. Хто має право на податкову знижку, і як її оформити детально інформує «Слово і діло». 

Як студенту-контрактнику повернути сплачені за навчання кошти?

Частину витрат за навчання у вигляді податкової знижки можна повернути згідно зі статтею 166 Податкового кодексу України, за якою відшкодовуються витрати на оплату навчання в дошкільних, позашкільних закладах, закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти.

Оформити податкову знижку може сам студент (якщо він має офіційний заробіток, з якого сплачує податки) або член його сім’ї першого ступеня спорідненості (мати, батько, дружина/чоловік).

Вимоги для отримання знижки:
  • громадянство України та наявність ІПН (ідентифікаційного коду);
  • не бути приватним підприємцем;
  • відшкодуванню підлягають лише послуги вітчизняних вищих навчальних закладів. Не відшкодовуються додаткові курси чи навчання на військовій кафедрі;
  • наявність угоди, яку платник складає із закладом освіти, в якій зазначено надавача послуг та їх отримувача, а також сума та термін надання послуги. Угоди та розрахункові документи, які підтверджують оплату коштів, платник податку повинен зберігати протягом трьох років.
Як вирахувати розмір податкової знижки?

Знижка становить 18% від вартості навчання. Враховуються фактичні витрати попереднього року. Сума податкової знижки не може перевищувати розмір сплаченого податку з доходів фізичних осіб (ПДФО).

Наприклад, якщо ваша заробітна плата за рік становила 50 тис. грн, з неї було стягнено ПДФО в розмірі 18.00 % (50 000*0.18 = 9 000 грн).

Якщо вартість року навчання становила 32 тис. грн, 32 000 * 0.18 = 5 760 грн – розмір податкової знижки.

Якщо вартість року навчання становила 60 тис. грн, 60 000 * 0.18 = 10 800 грн.

У такому разі, оскільки ця сума є більшою за сплачені податки (9 тис. грн), податкова знижка становитиме саме 9 тис. грн – суму сплачених податків.

Які документи треба подавати для отримання податкової знижки?

Звертатися слід до Державної фіскальної служби за місцем вашої реєстрації. Надаються наступні документи:
  • паспорт;
  • ІПН (ідентифікаційний код);
  • декларація про майновий стан і доходи;
  • довідка про заробітну плату (за формою № 3);
  • копія договору з навчальним закладом;
  • копії квитанцій (чеків, платіжних доручень) про оплату навчання;
  • документи, що підтверджують ступінь споріднення (якщо за навчання сплачують батьки, то потрібно надати свідоцтво про народження дитини, якщо на податкову знижку претендує чоловік або дружина – свідоцтво про шлюб);
  • заява із зазначенням реквізитів рахунку для перерахування відшкодування.
Оформити податкову знижку можливо до 31 грудня року наступного за звітним. Тобто у 2020 році слід подавати документи за 2019 рік.

Згідно зі статтею 179 Податкового кодексу України в разі ухвалення вам компенсації за навчання кошти будуть переведені на ваш банківський рахунок протягом 60 днів після надходження пакету документів.



Повернутись