L`News > Здоров’я / ТОП / ІНТЕРВ’Ю > «Сльозливій погоді бути лише за вікном. Людям – затишку та щастя», – психолог Ірина Нечепуренко про осінню депресію

«Сльозливій погоді бути лише за вікном. Людям – затишку та щастя», – психолог Ірина Нечепуренко про осінню депресію

10 жовтня відзначаємо День психічного здоров’я. Користуючись нагодою та порою року з психологом, сексологом та арт-терапевтом Іриною Нечепуренко говорили про сезонну хворобу – осінню депресію. Тож яка симптоматика, наслідки та шляхи подолання – дізнавалися, щоб вберегти вас, дорогі читачі.

– Пані Ірино, розкажіть, що ж таке осіння депресія?

– Осіння депресія, це сезонне явище, яке характеризується нестійкістю емоційного стану, котрий не є тяжким захворюванням, але потребує своєчасного втручання. Осінь – похмура пора року. Природа готується до зимового сну, зменшується світловий день, яскраві фарби літа змінюються стриманими фарбами осені. Кількість вітамінів, які надходили до нашого організму, істотно зменшуються, і з настанням холодів приходить сезонна хандра.
 
Депресія не просто постійні перепади настрою, песимізм та бажання побути на самоті. Це психічний розлад, який призводить до серйозних наслідків. В такому стані людина втрачає здатність радіти життю, знижується концентрація уваги. Як наслідок, знижується працездатність, людина бачить розв'язання будь-яких питань тільки в негативному світлі. Цей стан піддається корекції. Депресія виліковна. 

Симптоми осінньої депресії: 
- зниження настрою; 
- ангедонія (втрата відчуття задоволення);
- втома, яка може стати хронічною (навіть після повноцінного сну та відпочинку, сили не відновлюються); 
- порушення сну (сонливість, або навпаки безсоння); 
- підвищене сприйняття образ, відчуття провини; 
- підвищена дратівливість та агресивність; 
- головний біль; 
- відсутність апетиту, або навпаки переїдання та набір лишніх кілограмів;
- відсутність бажання виходити з дому;
- ностальгія за теплими та сонячними днями; 
- больові відчуття у всьому тілі. 

Також розрізняють депресивні стани у жінок, дітей та чоловіків. Психолог подає таку симптоматику для них.

Депресія у жінок: 
- заниження самооцінки;
- відчуття туги, пригнічений настрій; 
- втрата сенсу життя;
- загострення фобій;
- тривожні думки, які характеризуються внутрішнім напруженням; 
- безпричинна дратівливість;
- зниження інтересу до навколишнього світу;
- беземоційний стан;
- підвищена тривожність; 
- страх помилок.

Симптоми дитячої депресії: 
- плаксивість, капризи; 
- порушення сну; 
- моторна заторможеність;
- бажання до усамітнення; 
- страх темноти, самотності, смерті; 
- смуток, бажання плакати; 
- соматичні прояви (біль в животі, відчуття ломоти в тілі, головний біль);
- прояви гніву, агресивність, роздратованість; 
- зниження концентрації уваги, неможливість засвоєння шкільного матеріалу; 
- різкі перепади настрою.

Депресія у чоловіків: 
- бажання побути наодинці;
- страх невдачі; 
- відчуття страху; 
- агресія; 
- головні болі; 
- зменшення сексуально бажання (знижене лібідо); 
- значна втрата ваги без дієт; 
- втрата енергії;
- відчуття безпорадності;
- зниження концентрації уваги; 
- суїцидальні думки.

Якщо ви знайшли більш ніж три збіги з цих переліків, зверніться до спеціаліста. 

– Як проявляється депресія в стосунках у парах?

– З тих симптомів, які були зазначені вище, можна зробити висновок, що депресія не аби як впливає на взаємини в парі. В такому стані виникає "пустота" у відносинах, відвертаємося від партнера, зменшуємо наше спілкування, зменшується сексуальний потяг, недовіра до партнера, провокування скандалів, підвищена критика, знецінення партнера, ревнощі, відсутність контакту і почуттів до партнера.

Головне – прийняти та зрозуміти, що депресія – це не просто забавки, а реальна проблема сьогодення, і вона є причиною погіршення відносин в парі! 

– Що відбувається під час депресії на гормональному рівні?

– Щодо гормонального фону під час депресії, то його розвиток пов'язаний з довготривалим збільшенням активності гіпофіз-адреналової системи, тобто стійке підвищення всіх стресових гормонів: кортиколіберину, АКТГ і кортизолу. Кажуть, що серотонін – це показник щастя, але це не зовсім так, кількість серотоніну в крові тільки відображає настрій, а не впливає на нього.

– Чому люди полюбляють заїдати депресію?

– Емоційне переїдання це захисна функція нашого організму, під час якої наш мозок намагається боротися зі стресом улюбленою їжею. Ще з дитинства нас заохочували смаколиками. Нам потрібно зрозуміти, що заїдання ніяк не допоможе вам у боротьбі з депресією, адже спочатку ми їмо багато смачного, від чого починає збільшуватись наша вага. А потім ці зайві кілограми, які видно у дзеркалі, тільки погіршують наш стан. І так ми потрапляємо у замкнуте коло. 

– Чи ставали ви заручником осінньої хандри?

– Я так думаю, що сезонна депресія хоч раз за життя буває у кожного. І я тому не виняток. Ні, я не заїдала, адже я намагаюсь дотримуватись тих порад, які сама даю своїм клієнтам, та і графік роботи в цей час не дає змоги зациклюватися на чомусь поганому. Саме в такі моменти стараюсь перемикатися на роботу та творчість. Цієї осені немає часу на депресію, адже готую багато нових цікавих проектів. На мою думку, депресія і відносини взаємопов'язані. 

ТОП порад, аби не стати заручником осінньої депресії:

– В першу чергу не потрібно чекати депресію з приходом осені. 
– Намагайтесь оточувати себе яскравими барвами, додайте у свій гардероб більше яскравих кольорів. Кожна жінка, яка хоче відчувати себе гарною, повинна носити щось червоне, це може бути що завгодно – шаль, туфлі, сумочка. 
– Навіть якщо у вас надзвичайно зайнятий робочий день, знаходьте час для себе, догляду за собою та релаксу. Кожна людина має право на лінь, тому поніжтесь у ліжку, подивіться серіал, перегляд якого був запланований дуже давно.
– Якщо у вас багато вільного часу, знайдіть хобі, яке буде приносити вам задоволення, займіться своїм саморозвитком. Запишіться в басейн або спортзал, частіше бувайте на свіжому повітрі. Що менше вільного часу, то більші шанси на те, що осіння депресія обійде вас стороною. 
– Забезпечте себе необхідною кількістю світла, частіше бувайте на денному світлі, щоб отримувати ті сонячні промені, яких нам так не вистачає восени. 
– Осіння депресія може бути пов'язана зі зменшенням кількості вітамінів, які надходять до організму, намагайтеся вживати більше продуктів антидепресантів: фініків, бананів, горіхів, морської риби, чорного шоколаду, фруктів та овочів, які мають яскраве забарвлення. При депресії виникає дефіцит вітаміну Д, В, С, тому бажано вживати жирні сорти риби, морську капусту, жовток, цільнозерновий хліб, квасолю, сочевицю, грейпфрут, апельсин. 
– Можна поїхати у відпустку, нові враження не дадуть вам сумувати. Частіше бувайте в колі рідних та друзів, адже вони точно не дадуть вам засумувати. 
– Більше посміхайтесь та жартуйте, адже, як відомо, сміх зменшує виділення гормонів стресу – адреналіну та кортизолу. 
– Зменшіть кількість надходження негативної інформації, старайтесь уникати спілкування з негативно налаштованими людьми.
– Сон – запорука гарного самопочуття, висипайтесь. Намагайтесь дотримуватися режиму сну, навіть у вихідні. Намагайтесь не їсти важкі для шлунку продукти та за дві години до сну.
– Спробуйте медитації, вони допомагають боротись із хандрою. 
– Арт-терапія та арома-терапія теж допоможе вам на шляху у подоланні осінньої депресії.  

Під час депресії важливо уникати ізоляції та шкідливих звичок. Головне не допустити переходу осінньої депресії в великий депресивний розлад, якщо ви не справляєтесь самостійно, то зверніться до спеціалістів лікарів сімейної медицини, неврологів, психотерапевтів або психологів. Під час депресії наш організм потребує більше позитивних емоцій та зменшення стресових факторів. 

– 10 жовтня ми відзначаємо День психічного здоров'я. Користуючись нагодою, що побажаєте читачам?

– Основою психічного здоров'я є прийняття себе особистістю, яка варта поваги. Ставте перед собою цілі, яких ви точно зможете досягти, розвивайте свої здібності, самовдосконалюйтесь, намагайтесь реалізувати себе, не бійтесь нового досвіду. Навчіться вибирати та оточувати себе достойними людьми. Бажаю вам навчитися зберігати спокій, впевненість в собі, випромінювати лише позитивні емоції цінувати моменти життя, адже воно таке коротке, а треба так багато всього встигнути.



Повернутись