L`News > ІНТЕРВ’Ю > Щоб уникнути отруєнь, ладижинцям радять купувати гриби в магазині

Щоб уникнути отруєнь, ладижинцям радять купувати гриби в магазині

З приходом тепла та дощів ладижинці почали масово виходити на тихе полювання. Хтось активно ділиться здобутками в соцмережах, а хтось навіть виносить знайдене на міський ринок, переконуючи себе та покупців у тому, що це справжнісінькі їстівні чи умовно-їстівні гриби. Звісно, у кращих традиціях торгівлі, обіцяючи покупцеві справжню гастрономічну насолоду після їх приготування.

Та чи отримає задоволення той, хто вживає гриби, куплені на ринку, чи той, хто проявляє недбалість при їх збиранні?

Про небезпеку отруєння грибами в інтерв’ю для «Ладижин Новини» розповіла лікар з загальної гігієни відділення організації санітарно – гігієнічних досліджень Тростянецького міжрайонного відділу лабораторних досліджень ДУ «Вінницький ОЛЦДСЕУ» Олена Терещук.

Пані Олено, сьогодні в умовах карантину більшість людей шукає усамітнення. То ж похід по лісу може стати порятунком від спеки в чотирьох стінах. Чи варто під час прогулянки лісом збирати все, що бачиш, і тим більше нести його на продаж, щоб заробити якусь копійку?

– Звісно, прогулянки в лісі – це корисно, але відсутність чи недостатність навичок збору грибів, хибні думки та забобони, щодо визначення отруйності грибів, недбалість при їх збиранні і заготівлі та неправильне приготування можуть призвести до харчових отруєнь. Також хочу застерегти досвідчених грибників, що останнім часом почастішали випадки отруєнь при вживанні їстівних дикоростучих грибів, яку увібрали в себе отруйні викиди автотранспорту, отрутохімікатів, що застосовуються в сільському господарстві. 

Якщо говорити про масштаби України, то за останні три роки від вживання дикорослих грибів в Україні отруїлося 459 осіб, із них 24 особи померло.

Якщо помилитися може навіть досвідчена людина, чи натрапити на отруєний хімікатами гриб, то як в такому разі можна зрозуміти, що ти отруївся грибами? Адже в таких випадках діяти треба швидко.

– Так, діяти потрібно миттєво за перших ознак отруєння. В першу чергу це нудота, блювання, біль в животі, розлад свідомості, галюцинації. В таких випадках негайно потрібно викликати швидку допомогу. При цьому зазначу, що найбільш ефективні міри з виведення токсинів з організму – в перші 12-20 годин після отруєння. Тому до приїзду медиків потрібно промити шлунок теплою водою, або викликати блювання. Після промивання потрібно випити молоко, або холодний чай. Рекомендується більше пити і в ніякому разі не приймати їжу. Категорично протипоказані спиртні напої та безконтрольний прийом ліків. Якщо залишилися після вживання в їжу гриби, краще їх зберегти. Вони допоможуть визначити різновид отрути, яка потрапила в організм.

Хто серед поціновувачів грибів в групі ризику?

– Будь-хто. Найбільше насторожує, що постійно серед отруєних грибами хворих є діти, навіть однорічного віку, врятувати їх вдається дуже рідко. Також слід пам'ятати, що страви з грибів важкі для перетравлення. Їх не повинні вживати діти, люди з захворюваннями шлунково-кишкового тракту, печінки чи з хронічними захворюваннями інших внутрішніх органів.

Чи можна взагалі відмовитися від грибів, якщо навіть досвідчені грибники можуть отруїтися? Наскільки гриби корисні, адже вони присутні в багатьох українських стравах.

– Так, повністю виключити гриби з раціону було б невірно, тому що харчова цінність грибів дуже висока. Гриби містять багато вітамінів, особливо вітамінів групи В, амінокислот, ферментів, солей калію, магнію. Також гриби мають антиоксидантну активність і можуть затримувати старіння організму. Вихід один: споживати в їжу гриби, безпечні для здоров’я. До яких можна віднести гриби вирощені в штучних умовах з дотриманням всіх норм. Вони нічим не відрізняються від дикорослих за виключенням головного – вони є безпечні для організму, якщо їх вживати в розумних межах. 

Отже, якщо немає протипоказань, і є велике бажання скуштувати грибочки, збирайтеся до магазину. Пам’ятайте, що ваше здоров’я і здоров’я ваших близьких залежить тільки від вас.



Повернутись