Та чи отримає задоволення той, хто вживає гриби, куплені на ринку, чи той, хто проявляє недбалість при їх збиранні?
Про небезпеку отруєння грибами в інтерв’ю для «Ладижин Новини» розповіла лікар з загальної гігієни відділення організації санітарно – гігієнічних досліджень Тростянецького міжрайонного відділу лабораторних досліджень ДУ «Вінницький ОЛЦДСЕУ» Олена Терещук.
Пані Олено, сьогодні в умовах карантину більшість людей шукає усамітнення. То ж похід по лісу може стати порятунком від спеки в чотирьох стінах. Чи варто під час прогулянки лісом збирати все, що бачиш, і тим більше нести його на продаж, щоб заробити якусь копійку?
– Звісно, прогулянки в лісі – це корисно, але відсутність чи недостатність навичок збору грибів, хибні думки та забобони, щодо визначення отруйності грибів, недбалість при їх збиранні і заготівлі та неправильне приготування можуть призвести до харчових отруєнь. Також хочу застерегти досвідчених грибників, що останнім часом почастішали випадки отруєнь при вживанні їстівних дикоростучих грибів, яку увібрали в себе отруйні викиди автотранспорту, отрутохімікатів, що застосовуються в сільському господарстві.
Якщо говорити про масштаби України, то за останні три роки від вживання дикорослих грибів в Україні отруїлося 459 осіб, із них 24 особи померло.
Якщо помилитися може навіть досвідчена людина, чи натрапити на отруєний хімікатами гриб, то як в такому разі можна зрозуміти, що ти отруївся грибами? Адже в таких випадках діяти треба швидко.
– Так, діяти потрібно миттєво за перших ознак отруєння. В першу чергу це нудота, блювання, біль в животі, розлад свідомості, галюцинації. В таких випадках негайно потрібно викликати швидку допомогу. При цьому зазначу, що найбільш ефективні міри з виведення токсинів з організму – в перші 12-20 годин після отруєння. Тому до приїзду медиків потрібно промити шлунок теплою водою, або викликати блювання. Після промивання потрібно випити молоко, або холодний чай. Рекомендується більше пити і в ніякому разі не приймати їжу. Категорично протипоказані спиртні напої та безконтрольний прийом ліків. Якщо залишилися після вживання в їжу гриби, краще їх зберегти. Вони допоможуть визначити різновид отрути, яка потрапила в організм.
Хто серед поціновувачів грибів в групі ризику?
– Будь-хто. Найбільше насторожує, що постійно серед отруєних грибами хворих є діти, навіть однорічного віку, врятувати їх вдається дуже рідко. Також слід пам'ятати, що страви з грибів важкі для перетравлення. Їх не повинні вживати діти, люди з захворюваннями шлунково-кишкового тракту, печінки чи з хронічними захворюваннями інших внутрішніх органів.
Чи можна взагалі відмовитися від грибів, якщо навіть досвідчені грибники можуть отруїтися? Наскільки гриби корисні, адже вони присутні в багатьох українських стравах.
– Так, повністю виключити гриби з раціону було б невірно, тому що харчова цінність грибів дуже висока. Гриби містять багато вітамінів, особливо вітамінів групи В, амінокислот, ферментів, солей калію, магнію. Також гриби мають антиоксидантну активність і можуть затримувати старіння організму. Вихід один: споживати в їжу гриби, безпечні для здоров’я. До яких можна віднести гриби вирощені в штучних умовах з дотриманням всіх норм. Вони нічим не відрізняються від дикорослих за виключенням головного – вони є безпечні для організму, якщо їх вживати в розумних межах.
Отже, якщо немає протипоказань, і є велике бажання скуштувати грибочки, збирайтеся до магазину. Пам’ятайте, що ваше здоров’я і здоров’я ваших близьких залежить тільки від вас.