Аналізуючи останні закупівлі в системі Dozorro, пані Юлія звернула увагу учасників форуму на вартість закупівель та якість послуг, які надають комунальні заклади.
– Найдорожчі ліжка медичні, які мені потрапляли у Вінницькій області, закупило КП «Ладижинська міська лікарня» Ладижинської міської ради. Сума закупівлі 969 тис. грн. Процедура відбулася без використання електронної системи. Тому що всі закупівлі по COVID-19 виведені з під дії Закону про публічні закупівлі, вони здійснюються за прямими договорами не залежно від суми. Ваша лікарня придбала 19 ліжок з матрацами – так зазначено у договорі, розміщеному в системі Dozorro. Це виходить вартість одного ліжка – 51 тис. грн. Вінницькі лікарні закуповували ліжка по 25 тис. грн, і я вважала, що то дорого. Тому що інші лікарні закуповували (ліжка) по 12 тис. грн. І якщо за 12 тис. грн можна укомплектувати три місця для пацієнтів замість одного цього ліжка, то я не розумію, чим керувалась ладижинська лікарня, коли закуповувала такі дорогі ліжка в такій кількості. Можливо, для реанімації потрібні більш функціональні ліжка. Можливо. Але в реанімації у вас точно немає 19-ти місць. Тому у мене до таких закупівель завжди виникають запитання.
Зараз на ковідні лікарні витрачається дуже немало коштів. Комп’ютерного томографа у Вінниці немає безкоштовного комунального. Всі у приватних руках. У вашої громади тепер є свій комп’ютерний томограф, на якому обстеження вам мають робити, принаймні, набагато дешевше (ціна має бути економічно обґрунтованою), якщо лікарня буде надавати платні послуги. Якщо платні. Тому що КТ при ковіді входить до пакета лікування, який фінансується НСЗУ. І якщо у вашій лікарні буде стояти КТ, то з вас при лікуванні ковіду не мають права брати коштів. Щодо відсутності лікаря, який може розшифровувати дані КТ, то велике питання, чи має право ваша лікарня чи приватний медичний центр брати платну послугу з розшифрування інформації з КТ? Потрібно дивитися договір з НСЗУ, і якщо там прописано надання послуг, що входять до пакетів медичних гарантій, які є безкоштовними для пацієнта, то у випадку таких оборудок, де пацієнт мусить комусь платити за розшифровку КТ, вони можуть в результаті втратити ліцензію. Тому тут дуже уважно потрібно вивчати, на що вони мають право, а на що ні. Навіщо тоді купувати таке дороге обладнання, якщо на ньому немає кому працювати? Готуйте кадри, і надавайте послугу так, як це передбачено договором. Я розумію, що вони зараз, як некомерційні приватні підприємства, мають право надавати і платні послуги, але вони мають бути економічно обґрунтовані.
Взагалі всім раджу на сайті НСЗУ дивитися інформацію щодо сімейних лікарів, щодо лікарень. Які пакети послуг вони надають, що має в той пакет входити. От коли ми з вами будемо переживати за якість послуги, яку нам надають, і ставити питання, тоді ці послуги будуть кращими. Доки ми мовчимо і нічого не дивимося, і думаємо, що воно має якось саме влаштуватися, тоді ми будемо отримувати томографи з розшифровкою за наші ж кошти... У нас у Вінниці є дуже чудова активістка Анна Чайковська. Вона, коли лежала в лікарні на стаціонарі, прийшла в лабораторію і каже: «Зробіть мені, будь ласка, аналізи». Її й питають: «Ви ж безкоштовно хочете?» А вона каже: «Ні, я не хочу безкоштовно, я хочу за гроші НСЗУ. Це також мої кошти». І вони (лікарні) це мають дуже чітко розуміти, – зазначила регіональний представник DOZORRO у Вінницькій області Юлія Грига.
* * *
Для порівняння: нижче на фото – сучасне медичне багатофункціональне електроліжко з туалетом. Його вартість – 49 400 грн.