Наприклад, чи можна потрапити людині-візочнику до деяких структур громадського користування? Редакція Л’Новини спільно з учасниками ГО «Вікторія» В’ячеславом Мальцем та Федором Верещагіним провели дослідження щодо доступності та з’ясували, куди не можна потрапити візком.
Перший підйом, який не вдалося подолати на візку, трапився на виїзді з паркомісця для інвалідів біля міськради, де не знайшлося виїзду з нього. Тобто, якщо людині у візку потрібно під’їхати з паркомісця до міськради то доведеться об’їжджати чимале коло, що вкрай незручно для людей, які мають неелектричні візки.







Нагадаємо, що в Україні існують вимоги щодо встановлення поручнів, рівня пандусів, майданчиків біля них, ширини дверей, похилих спусків з тротуарів. Щоправда, не для всіх.
Нагадаємо, 3 грудня 2018 року на Всеукраїнській нараді зі створення безперешкодного середовища під головуванням Президента України у Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України було презентовано нові державні будівельні норми щодо доступності - ДБН В.2.2-40:2018 "Інклюзивність будівель і споруд". Ці норми є обов’язковими до виконання. В них йдеться про створення реального безбар’єрного простору для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп є однією із першочергових вимог у зв’язку з ратифікацією Конвенції ООН про права людей з інвалідністю та Угоди про Асоціацію з ЄС.
Кому скаржитися
Є чимало структур, які повинні реагувати на порушення прав маломобільних груп населення. На скаргу щодо недоступності певної споруди чи об'єкту мали б відреагувати:
- у відділі захисту прав споживачів, адже, якщо людина з інвалідністю чи матір із візочком не може потрапити до магазину через відсутність пандуса – це порушення її прав;
- у міській раді, якщо йдеться про проблеми із доступністю в інфраструктурі міста або у транспорті;
- у Держслужбі України по лікарських засобах, якщо порушення є в доступності аптеки. Адже саме ця структура видає ліцензію на роботу аптеки, а однією з ліцензійних умов є вимога доступності аптеки для маломобільних груп населення;
- до Архбудінспекції України, якщо йдеться про новозбудований об'єкт;
- до суду, якщо вищеперелічені інстанції належним чином не відреагували та проблему не виправили.
Досліджувала Каріна Галба