Оцінюванням було охоплено міста – партнери Проєкту ПРОМІС із чотирьох областей України. А саме, Вінницька область: Вінниця, Жмеринка, Ладижин, Хмільник; Івано-Франківська область: Івано-Франківськ, Долина, Коломия, Яремче; Запорізька область: Запоріжжя, Бердянськ, Енергодар, Мелітополь; Полтавська область: Полтава, Горішні Плавні, Кременчук, Миргород. Зміст видання є виключною думкою авторів і не обов’язково відображає офіційну позицію Міністерства міжнародних справ Канади.
Найвищого, інновативного рівня прозорості не досягло жодне місто. Однак найближчим до цього рівня є бюджет міста Вінниці, що продемонструвало найвищі з усіх показники забезпечення прозорості.
Як видно з діаграми, Ладижин має найнижчий індекс прозорості – 24%, що автори звіту оцінили на «задовільно».
«У 10 містах, рівень прозорості бюджету яких визнано задовільним, індекс прозорості встановлено в межах від 24 % до 48 %, що свідчить про виконання базових законодавчих вимог щодо оприлюднення документів і рішень, а також про використання деяких елементів залучення громадян до участі в бюджетному процесі та частково інноваційних практик», – йдеться у звіті.
Зазначається, що усі 16 міст, що пройшли оцінювання прозорості свого місцевого бюджету у 2019 році, проходили аналогічне оцінювання у 2018 році. Порівняння результатів оцінювання рівня прозорості міст за двома бюджетними періодами свідчить про те, що половина міст – учасників дослідження скористалися наданими в минулому році рекомендаціями щодо впровадження практик прозорості та досягли якісного підвищення показників прозорості своїх бюджетів.
За параметром прозорості ухвалення рішень щодо бюджету в більшості громад, у яких було проведено оцінювання, забезпечено задовільний рівень — 10 (63 %) із 16 міст – учасників дослідження. Ще в п’яти містах зафіксовано високий рівень прозорості (31 % від усіх міст, що проходили оцінювання) та одне місто (Ладижин) виявило непрозорий рівень ухвалення бюджетних рішень.
Також у звіті три міста (Бердянськ, Ладижин, Полтава) за результатами оцінювання параметра інноваційних практик характеризуються як непрозорі.
У містах найкращою практикою залучення громадян до процесу ухвалення рішень є реалізація бюджету участі (громадський бюджет). Із 16 міст – учасників дослідження бюджет участі не реалізовано лише в місті Ладижині.
Більшість міст рейтингу (10) має задовільний рівень прозорості ухвалення бюджетних рішень. Три міста продемонстрували прогрес щодо рівня прозорості, який зріс із задовільного до високого. Два міста проти 2018 року показали негативну динаміку рівня прозорості ухвалення рішень. У місті Ладижині другий рік поспіль засвідчено непрозорий рівень ухвалення бюджетних рішень.
У звіті зазначається, що видання «Індекс прозорості місцевих бюджетів. Звіт про результати оцінювання прозорості місцевих бюджетів 2018-2019 років 16 міст – партнерів Проєкту ПРОМІС» підготували експерти Громадського партнерства «За прозорі місцеві бюджети!» в рамках діяльності проєкту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проєкт ПРОМІС), який упроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади.