Особливо гостро проблему відчули у січні цього року мешканці будинку № 185, де наразі під кисневим концентратором після ускладнень від ковіду лежить місцева мешканка Марія Бужак.
«Тут мала б бути лише ода вдячності Ладижинським лікарям ковідного відділення, які з важкого стану витягли мою маму. До ковіду вона мала ще два нейрохірургічних втручання та опромінення. Ми щиро вдячні персоналу ковідного відділення за допомогу у критичні моменти! Нам та Ладижину з лікарями пощастило. За стабільного стану, майже через 2 тижні з реанімації, маму перевели на домашнє лікування забезпечивши її кисневим концентратором, котрий підіймав сатурацію (рівень кисню в крові) після пневмонії. Та на другу добу кисневий концентратор почав вимикатися й видавати помилку. Як виявилось – через низьку напругу в електромережі», – розповіла Л’Новинам дочка пані Марії Ольга.
Як кажуть місцеві мешканці, проблема низької напруги на вулиці Незалежності існує не один рік. Та, попри нарікання ладижинців, вона так і залишається невирішеною. І, якщо мікрохвильовка, що ледве гріє, чи тьмяна лампочка, не завдавали особливого клопоту, то вимкнення кисневого концентратора, який вдома подає кисень людині з ускладненнями після ковіду, змусило людей добряче понервуватися.
«Іноді не можливо було запустити апарат. Він просто вимикався у час, коли світло у будинку є. То ж, аби мама могла нормально дихати, хтось мав постійно чергувати біля концентратора, аби одразу його увімкнути. Ситуація змусила мого тата – електрика з понад 30-річним стажем, кілька разів викликати чергову бригаду Тростянецьких електромереж, аби нарешті вжити заходів та стабілізувати напругу. Бригада проводила заміри на лініях і фіксувала їх у журналі. Мовляв, це все, що в їх компетенції. При спробі поскаржитися на гарячу лінію ПАТ Вінницяобленерго тато отримав відповідь, що напруга в нашій мережі нормальна. А концентратор може відключатися через те, що в господарстві вмикаються якісь прилади. Але під час відключень концентратора в хаті вимкнений навіть бойлер, ми його вмикаємо лише вночі (за дешевшим тарифом). З іншої техніки міг працювати лише холодильник, телевізор та 2-3 енергоощадні лампочки. А проблеми з «провалами» напруги насправді виникають через стару та малопотужну трансформаторну підстанцію. Напруга ж в мережі, особливо ввечері низька – 170-190 вольт», – уточнила Ольга.
Як стало відомо Л’Новинам, минулого тижня в трансформаторі, з якого живиться вулиця Незалежності, щось горіло і частина будинків впродовж кількох годин була знеструмленою. Рідні пані Марії за цей добряче понервували. Кажуть, кризу пані Марії допомогли пережити лежаче нерухоме положення, консультації лікарів та відкриті вікна.
Щоправда, чергові електрики того ж дня замінили пошкоджену деталь трансформатора, але напруга як провалювалася, так і продовжує падати.
Власник господарства Андрій Бужак минулого тижня звернувся до Л’Новини, аби надати справі розголосу. Адже проблеми з низькою напругою турбують не лише його. Сусіди пана Андрія також скаржаться на нестабільність мережі. Кажуть, якби не локдаун, давно б усією вулицею прийшли в кабінет мера просити про допомогу. Але просити немає кого, в міськраді відвідувачів не приймають через карантин.
Варто зазначити, що у постачальників електроенергії є пів року, аби покращити якість електропостачання по вул. Незалежності в Ладижині. Адже з 01 липня 2021 року набирає чинності Порядок забезпечення стандартів якості електропостачання та надання компенсацій споживачам за їх недотримання, затверджений постановою НКРЕКП від 12.06.2018 № 375 (нова редакція – постанова НКРЕКП від 12.08.2020 № 1550).
Порядком визначена Процедура надання оператором системи компенсації споживачам за недотримання гарантованих стандартів якості електропостачання. Зокрема, Порядком передбачено, що у разі недотримання гарантованих стандартів якості надання послуг оператор системи передачі надає споживачу (замовнику – у разі недотримання гарантованих стандартів якості при наданні послуги з приєднання до електричних мереж електроустановок, призначених для споживання) компенсацію в розмірі 10000,00 гривень.
То ж мешканці приватного сектору Ладижина можуть розраховувати на кругленьку компенсацію. Щоправда, навряд чи грошима можна компенсувати моральну шкоду. А поламаних через стрибки напруги приладів за ці гроші сьогодні не купиш.