«Ми з дружиною отримали вже по дві дози вакцини, нормально перенесли. Тут цей коронавірус вже закінчується, відкрили ресторани, авіарейси…», – каже 81-річний Яків Квіч, який живе в Ізраїлі.
«Якби можна було, я вакцинувалася б вже зараз, але записана аж на травень, – каже ще одна наша землячка Тетяна Грушко. – У Німеччині почалася вакцинація з найстарших, в результаті захворюваність серед них впала на 95%».
Україна – не та країна, де люди довіряють владі й науці. Тому черг на вакцинацію у нас немає навіть серед медиків. А саме з них почався процес імунізації від ковіду. Як це відбувається у ланці екстреної медицини розповідає головний лікар Гайсинської станції екстреної медичної допомоги Юрій Осадчий.
– Юрію Миколайовичу, екстрена медицина – у першій колоні на вакцинацію. Як відбувається процес?
– На сьогодні по нашій станції, яка охоплює Ладижин, Гайсинський, Теплицький і Немирівський райони – а це 196 працівників, вакцинувалися лише восьмеро.
– Скільки серед них ладижинців?
– Я і моя дружина, Тетяна Миколаївна працює в Ладижині лікарем екстреної допомоги.
– Чому не знайшлося більше охочих? Не довіряють вакцині?
– Не менше половини вже перехворіли. За клінічними ознаками. Офіційно ПЛР-тест, а він визначальний, підтвердив коронавірус лише в одного фельдшера. У всіх інших випадках, навіть при позитивних ІФА-аналізах, за наявності пневмонії, втрати нюху, які вважаються показовими (хоча, насправді це не так) – метод ПЛР коронавірус не виявляв. Ми з дружиною теж перехворіли, я навіть вже двічі, мали пневмонію, коронавірус теж не підтвердився.
– Отже, за клінічними ознаками, ви з дружиною коронавірусом все ж перехворіли. Все одно вакцинувалися. Ви – прихильник щеплень, довіряєте їм?
– З деяких пір так. У 2009-ому році, коли лютував свинячий грип, ладижинська «швидка», де я тоді працював, мала до сорока викликів на добу. Ми з фельдшером захворіли. Я шість днів пролежав з високою температурою, а в нього – пневмонія. Після цього почав робити щеплення від грипу. Якщо й хворію, то день-два, і стає легше.
– Своїм прикладом ви показали, що довіряєте й вакцині від коронавірусу. Але багато хто такого оптимізму не має, навіть при теоретичному бажанні вакцинуватися.
– Так, кажуть, індійська вакцина не така. Вона така. Просто зроблена в Індії. Якщо вона сертифікована, значить надійна. А вона сертифікована. Якби Мерседес збирали в Україні, то що він від цього перестав би бути Мерседесом? Так і з вакциною.
– Коли вам зробили щеплення? І як ви його перенесли?
– Рівно тиждень тому. Перед щепленням у всіх виміряли температуру, подивилися горло, послухали, підписали письмову згоду на щеплення – все абсолютно добровільно. Після вакцинування півгодини за нами спостерігали, якою буде реакція. У мене в місці уколу була незначна болючість, ввечері температура піднялася до 36,9 – це нормально. В дружини нічого навіть такого не було. Опитував усіх вакцинованих працівників екстреної допомоги. Лише в одного колеги була температура 37, 2. Хоча нас попередили, що нормально, якщо вона підніметься навіть до 38. Обійшлося, всі щеплення перенесли добре. Наступне – протягом місяця.
– Чи є на щеплення черга?
– Список бажаючих вакцинуватися ми склали ще місяць тому. У ньому було десять людей, потім двоє відмовилися. Але зараз вже побачили, як перенесли вакцинування ми – перші, і дехто вже теж не проти.
Оксана ГАЙСИН