«Відомчий водогін Ладижинської ТЕС відстежується щоденно протягом року, включаючи вихідні та святкові дні. За перші 29 днів поточного року було відібрано 29 зразків. Всі вони відповідають вимогам ДСанПіН.
Водогін КП «Ладжитлосервіс» – відібрано 7 зразків води. Всі вони також відповідають вимогам нормативного документа», – йдеться в повідомленні Тростянецького міжрайонного відділу лабораторних досліджень. Послуги надаються згідно з договорами та фінансуються водопостачальними організаціями.
Перевіряти необхідно й індивідуальні криниці та свердловини
Кринична вода повинна бути прозора, без запаху, смаку й кольору. Якщо хоча б один критерій не відповідає нормі, терміново потрібно очищати колодязь. Узагалі очищати його потрібно не рідше одного разу на два роки, якщо ж криницю тривалий час не використовували, то щороку. Про це Л’Новинам розповіла лікар із загальної гігієни ВСП «Тростянецький міжрайонний відділ лабораторних досліджень» ВОЛЦ МОЗ Олена Терещук.
Як зазначила експертка, причини забруднення колодязної води різні. Це і стічні води, що просочилися в ґрунт, і хімікати, вживані в сільському господарстві, і танення снігу. На якості води позначається й плин часу. Поступово всередину потрапляє різне дрібне сміття, комахи, листя, пил, бруд і т. п. Дно й стіни споруди замулюються, заростають водоростями, які стають джерелами бактерій та виділяють токсичні речовини.
Як зауважила Олена Терещук, разом з основними забруднювачами ґрунту та підземних вод найбільш розповсюдженим і загрозливим є побутове садибне забруднення, недотримання санітарно-технічних вимог щодо відстаней санітарних розривів від потенційних джерел забруднення під час будівництва та облаштування криниць.
«Необхідно звернути увагу на місце розміщення криниці, яке повинно бути на підвищеній місцевості, на відстані не менше 50 м від вигрібних ям, гноєсховищ, тваринницьких ферм, дворових вбиралень та інших джерел забруднення ґрунту. Стінки криниць повинні бути щільними без тріщин, висота криниці над землею – не менше 0,8 м, дно бажано вкрити шаром піску, гравію чи щебеню товщиною 20-30 см. Для підйому води з колодязя використовують коловорот з відром для загального користування. Проте, за можливості, краще застосовувати насос. Біля криниці слід влаштовувати підставку для відер. Територію навколо колодязя треба утримувати в чистоті. Навколо криниці облаштовують бетоновану відмостку шириною 2 м та з нахилом від криниці», – нагадала Олена Терещук.
Всім власникам індивідуальних колодязів та свердловин у Тростянецькому міжрайонному відділі лабораторних досліджень готові допомогти провести лабораторне дослідження якості води та проконсультувати, як провести дезінфекцію.
«ВСП «Тростянецький міжрайонний відділ лабораторних досліджень» ВОЛЦ МОЗ проводить дослідження води питної на санітарно-хімічні та бактеріологічні показники з індивідуальних криниць та артезіанських свердловин на платних підставах. Прейскурант на такі послуги затверджений Кабміном і враховує вартість поживних середовищ та хімічних реактивів, використання лабораторного обладнання санітарно-хімічних та мікробіологічних досліджень та доставку зразків води. Якщо у відібраних зразках буде виявлене відхилення по бакпоказниках, спеціалісти ВСП найбільш дієво можуть вплинути на мікробіологічний склад та довести його показники до вимог нормативу», – зазначила Олена Терещук.
З її слів, працівники ВСП можуть проконсультувати та розрахувати кількість дезінфекційного препарату для криниці чи свердловини (препарат можна самостійно придбати в аптеці), чи бути присутніми при їх дезінфекції.
За консультацією щодо перевірки якості води в криниці та її дезінфекції можна звертатись за телефонами: (04343) 6-11-54; (067) 77-88-398; (097) 63-69-601.