Пам’ятається війна з Тростянцем за кінотеатр «Юність», який після отримання містом обласного статусу, залишився у комунальній власності Тростянецького району. Відсудили. Потім кінотеатр горів. Потім знайшовся інвестор, який взявся звести на його місці торгово-розважальний центр. Міська влада дозволила при головній умові: кінотеатр буде збережено.
Відкрився «Європейський», запрацював у ньому і «Lumierе». Красивий, комфортний і головне – ліцензований, обладнаний відповідно до всіх технічних вимог, необхідних для підписання договорів з українськими представниками світових кіностудій та отримання фільмокопій. Походи до кінотеатру стали невід’ємною частиною культурного життя міста. До нас їхали зі всієї округи, адже найближчий кінотеатр є лише у Вінниці.
Пандемія та карантин внесли свої корективи у життя. Кінотеатр спорожнів, але всі сподівалися, що ось-ось настануть кращі часи і він знову повідомить про своє життя новими кіноафішами.
Як грім серед ясного неба прозвучала для ладижинців заява від власників «Lumierе» у соцмережах про його закриття.
«Ми, команда кінотеатру «Lumierе», із жалем та сумом офіційно повідомляємо про припинення діяльності кінотеатру. Семирічна історія світового кіно у Ладижині, на жаль, підходить до свого завершення…
Пандемія внесла суттєві корективи у звичний для нас образ життя. Останні сеанси у нас відбулись 12 березня 2020 року, коли вперше в Україні був оголошений локдаун… Як законослухняна компанія увесь цей період ми виконували правила карантину оголошені Урядом, тому свою роботу не відновлювали, аби не наражати людей на небезпеку.
І зараз, коли держава нарешті напрацювала чіткі та зрозумілі правила роботи під час карантину для кінотеатрів, ми зіткнулись з іншою проблемою - небажанням власників ТРЦ «Європейський», користуючись своїм монопольним становищем, йти назустріч бізнесу у питанні сплати орендної плати… у сумі 72 032.86 гривень! Наша компанія вважає цю суму несправедливою та пропонувала власнику ТРЦ різні варіанти виходу з цієї ситуації. На жаль, будь-які наші аргументи залишились не почутими», – йдеться в повідомленні.
Максим Бібіков, власник кінотеатру, пояснив в коментарях до допису, що заклад мусив під час карантину виконувати вимоги уряду: «Уряд надав чіткі вимоги щодо роботи кінотеатрів. Протягом минулого року постійно змінювались обмеження. Це ускладнювало роботу, простіше було не працювати. Інше питання – ми також залежні від дистриб’юторів фільмів, наскільки відомо за увесь минулий рік жодної вагомої прем‘єри в український прокат не виходило, всі фільми буди перенесені на цей рік. Тому ми мали почати працювати вже у цьому місяці. Але не склалося».
ТРЦ «Європейський»: «Кінотеатр працював і працюватиме»
Зовсім по-іншому коментує ситуацію адміністрація ТРЦ «Європейський»: «Ми рік просили орендаря виконувати свої договірні зобов’язання. Просили проводити кіносеанси, дотримуючись встановлених Кабміном обмежень – це ж можна робити! Не збирати повні зали, розсаджувати людей, щоб між ними була дистанція, але працювати. Підвів і себе, і нас. Це при тому, що йому зробили знижку, списали частину боргу. Зрозуміло, що карантин не сприяє розвитку бізнесу – ми всі у скрутних обставинах, але потрібно виходити на взаєморозуміння і результат. А тут не вдається. У цьому конфлікті вже навіть не борг на передньому плані, а нормальні людські, а потім вже й ділові стосунки. Можу точно сказати одне: кінотеатр працював і буде працювати. Але, швидше за все, надалі справу будемо мати з новим орендарем. Бажаючі є».
Як стало відомо Л’Новинам, 30 березня відбулися перемовини між представниками обох сторін. Але компромісу не знайшли. Обладнання кінотеатру «Lumierе» демонтує його власник. Коли і під якою вивіскою кінотеатр відновить свою роботу – наразі не відомо.
Заява власників Люм’єра викликала серед ладижинців резонанс
Містяни активно приєдналися до обговорення проблеми. Хтось просто жалкував, що так все складається, а хтось пропонував варіанти.
Віктор Довгаль прокоментував:
«Може влада Ладижина відізве дозвіл на розміщення ТРЦ в приміщенні кінотеатру. Кінотеатр був обов’язковою умовою коли починали будувати ТРЦ».
По 73 гривні з родини запропонував скинутися на погашення боргу Олег Мокранський і відразу ж знайшлася низка охочих підтримати цю
ідею.
А хтось звернув увагу, що подібну суму в цьому році міська рада вирішила переплатити перевізнику на маршруті «Ладижин-Губник», могли б, мовляв, спрямувати їх і на порятунок кінотеатру.
Оксана ГАЙСИН