Але щось пішло не так на низах. Як пише «Вінницький пресклуб», приймаючи «електронні правила» гри державні мужі не надто прагнуть ділитися інструментами «електронної демократії» на місцях. Якщо область та обласний центр – Вінниця – вправно впроваджують на своїх платформах електронні інструменти демократії, то в районах, а тим більш у нових територіальних громадах, про них мало згадують.
Цікаве дослідження в рамках проєкту «Використання інструментів взаємодії громадськості з органами влади у Вінницькій області в умовах пандемії Covid-19» провела громадська організація СФЕРО. Результати дослідження та Аналізвикористання інструментів взаємодії громадськості з органами влади у Вінницькій області в умовах пандемії COVID-19 є у розпорядженні Л’Новин. У дослідженні використаний аналіз діяльності райрад та райдержадміністрацій Вінниччини.

«Слід зазначити, що на практиці збори громадян за місцем проживання з інструменту демократичного суспільства часто перетворюється на відверту махновщину. Місцева влада спирається на рішення зборів, навіть якщо на них присутні менше ніж 5% громади, а голосують «за» 5-6 осіб. Одна справа, якщо приймається рішення щодо встановлення пам’ятника Тарасу Шевченку, яке буде позитивно сприйняте громадою, якщо тільки кошти на його спорудження будуть витрачені не з бюджету на ремонт комунальних мереж тощо. І зовсім інша, коли вирішується питання щодо подальшого використання комунального майна, що перебуває у користуванні приватних осіб. У такій ситуації на одному боці знаходяться інтереси певної ініціативної нечисленної групи, яка має свій інтерес щодо використання комунального майна, (можливо і на громадських засадах), наприклад, водний об’єкт (ставок). А з другого боку – уся територіальна громада, як набувач податків та зборів, які сплачує орендар ставка. На жаль, місцеві ради часто прислухаються до ініціативної меншості, оскільки, окрім ініціативності, вони є доволі агресивно налаштованими», – йдеться в аналітичному матеріалі.
Як змінилися комунікації влади на місцевому, регіональному та міжрегіональному рівнях можна побачити у Додатку 1 аналітичної довідки.


Не набагато краща картина в деяких інших райрадах та райдержадміністраціях області, що вже казати про місцеві ради.

У Вінницькій ТГ, яка вважається більш просунутою, до прикладу, влада сама популяризує та роз’яснює мешканцям як співпрацювати із нею.
«Коли ми зрозуміли, що через пандемію можливості вінничан впливати на рішення влади стали обмеженими, то влада міста прийняла рішення максимально використовувати всі наявні інструменти електронного самоврядування, – зазначає заступник директора Департаменту правової політики та якості, начальник відділу адміністрування системи якості Вінницької міської ради Владислав Телень. – Наприклад, у 2021 році голосування за бюджет громадських ініціатив проводиться виключно онлайн. Нові виклики потребують нових рішень. Тому зараз наші спеціалісти вивчають можливість внесення змін до Статуту територіальної громади щодо проведення в режимі онлайн зборів громадян за місцем проживання під час карантину. Публічні консультації в дистанційному режимі очікують рішення Верховної Ради. Переконаний, Вінниця буде готова до невідкладного впровадження всіх онлайн інструментів комунікації із городянами».

Щодо покращення механізмів взаємодії влади та громади в умовах пандемії covid-19 експерти проєкту озвучили наступні пропозиції:
- Ініціація змін до Статутів територіальних громад щодо використання інструментів взаємодії за допомогою мережі інтернет, (але у деяких ТГ Статутів досі не існує!).
- Використання звернення громадян для спонукання влади до врахування побажань громади.
- Створення системи контролю з урахуванням результатів використання інструментів взаємодії. Контроль – це оцінка відхилення між плановими та фактичними значеннями показника, яка потрібна для подальшого прийняття рішення. Контроль неможливо здійснювати без наявності кількісного показника плану та системи обліку фактичної величини. Тому треба підвищувати якість використання інструментів взаємодії.
- Створення системи ієрархічності інструментів взаємодії. Виділити функціонал (призначення) кожного елемента в системі інструментів взаємодії, умови застосування елементів системи, формалізувати (документувати) правила застосування інструментів та очікувані результати від їх використання.
- Створення переліку управлінських функцій, які передаються на ОТГ (функції планування, забезпеченості ресурсами, контролю та прийняття рішень), формування результатів виконання таких функцій та посади виконавців в місцевих радах ОТГ.
- Створення системи навчання персоналу місцевих рад ОТГ з виконання нових управлінських функцій. Інструменти взаємодії з громадськістю мають стати частиною цього процесу набуття нових знань.
- Закріплення персональної відповідальності посадових осіб органів влади за реалізацію процесу передачі додаткових функцій управління на ОТГ.
- Для підвищення кваліфікації персоналу органів влади необхідно розробити методичні документи з практичного втілення нових функцій управління для ОТГ.