Понад 10 років подружжя викладає у форпості подільської культури – в Тульчинському коледжі, куди їх запросили, як фахівців. Там саме відкрили нову спеціальність – декоративно-прикладне мистецтво.
Як зазначив в коментарі для «Ладижин Новини» Василь Рижий, думали, що викладацька діяльність буде тимчасовою, за певний період вдасться підготувати заміну і знову повернутися до творчості, на яку дуже бракувало часу. Та ще й постійні поїздки Ладижин-Тульчин не додавали зручностей.
Але, як кажуть в народі, немає нічого більш постійного, ніж тимчасове. Вже 10 років Василь з Наталею тричі на тиждень їздять до Тульчина на роботу. На їх рахунку вже 7 випусків. Викладацька робота забирає все більше часу. На творчість залишаються ночі та літні канікули. Деякі проекти реалізовують разом зі студентами.
А заміни так і нема. Як зазначив Василь, сьогодні діти настільки гаджетизовані, що їх не цікавить прикладне мистецтво. Є, звичайно кілька дітей, заради яких варто їздити на роботу. Є й талановиті випускники, які закінчили університети, але повертатися в коледж на «копійчану» зарплату вони не хочуть.
А з року в рік кількість абітурієнтів зменшується. І не лише через низьку народжуваність. Немає зацікавленості. Діти обмежені інтернетом і гаджетами. От і несуть викладачі культуру в маси. Бо покинути улюблену справу не можуть і прагнуть поділитися нею з подолянами. За останні три роки для колективу Тульчинського коледжу культури стали постійними поїздки по області, щоб транслювати краянам все багатство рідного мистецтва і культури.
23 січня викладачі та студенти Тульчинського коледжу культури змонтували виставку в Гайсинському районному будинку культури і провели майстер-класи з декоративного розпису, керамічної іграшки фляндрованого орнаменту усім охочим.
Як наголосив Василь, духовики коледжу там дали чудовий концерт.
«Такі і Європа не часто бачить. Дуже потужна база і висока майстерність виконання. Не розумію, чому наш колектив не запрошують на концерти. Витрачають кошти на якихось музикантів, а те, що під носом не помічають, – каже митець. – Взагалі в нас культура стала «інтернетна». В ній не відчувається обличчя поділля та України. Тому і їздимо, рухаємося, беремо участь у фестивалях, щоб знали і любили нашу культуру, і хотіли навчатися».
Після кожного такого виїзду дітлахи отримують безліч вражень, і те, що змогли не віртуально, а реально створити своїми руками – глиняні сувеніри. Майстри ж отримують потужний заряд енергії та надихаються на творчість.
А дорослих школярів запрошують творчо провести час у Тульчинському коледжі культури на День відкритих дверей, який традиційно проходить в закладі наприкінці березня.